Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Analiza predloga rebalansa budžeta za 2009. godinu

Komentari (2) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 23 april 2009 16:09
komentator bg
Pohvale autoru na trajnom požrtvovanom angažovanju na kritici vladinih mera i predlaganju drugačijih.

Na početku teksta autor potencira da se u odnosu na decembarski budžet u aprilskom rebalansu povećala otplata duga domaćim kreditorima za 102,6 milijarde dinara. Autor tumači da je to povećanje rashoda napravljeno da bi dalo mogućnost vladi da za sličan iznos poveća prihode u vidu kredita od poslovnih banaka i verovatno je u pravu.

Mene je zainteresovalo i ko su ti domaći kreditori kojima je naprasno odlučeno isplatiti milijardu evra. I evo šta zakon o rebalansu kaže:
Za otplatu glavnice domaćim kreditorima, Republika Srbija će u toku 2009. godine isplatiti ukupno 130.464.004.000 dinara, od čega:
1. Za otplatu glavnice na domaće hartije od vrednosti, izuzev akcija ukupan iznos od 120.026.841.000 dinara;

Ostale stavke ne moram ni da prenosim, jasno je da je najveći deo u stavci 1: "glavnica na domaće hartije od vrednosti, izuzev akcija".

Čekajte, pa zar vlada ne namerava da emituje nove hartije od vrednosti, zašto sad odjednom želi da isplati postojeće? Ko su imaoci tih hartija od vrednosti kojima se (u decembru neisplanirano) isplaćuje milijardu evra? Jasno je da to nisu građani kojima je obećano famoznih 1000 evra od akcija. A da nisu možda tajkuni? A zašto baš sad u vreme krize kad zakida čak i na zdravstvenom osiguranju vlada njima isplaćuje milijardu evra? Da nisu možda jadni tajkuni u dugovima koje ne mogu da isplate, pa će vlada da pomogne? Ako je i tako, zašto to nije isplanirano još u decembru? Možda zato što su neki od njih u međuvremenu odlučili da "narede" vladi ovakve korake?

Ako su moja nagađanja tačna, vlada je naprasno odlučila da se zadužuje kod (stranih) komercijalnih banaka, i tako tim bankama pravi posao, da bi te pare isplatila tajkunima koji bi bez te pomoći bili pred kolapsom! Ne treba ni ponavljati da ćemo sve to da platimo mi, poreski obveznici. I to vrlo brzo, za vreme užasne krize, jer su krediti kratkoročni.
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 23 april 2009 21:15
mali mix
Dobra analiza, ali nedostaju najveci korisnici, fondovi. I oni susastvani delovi budzeta. Tu su najveca prikrivanja, mnogo veca nego ustede repunblickom budzetu.
Podseticu da samo oa osnovu "sopstvenih prihoda", znaci onog sto uzmu osiguranicima u gotovini, drzavne bolnice prihoduju 28,5 milijardi dinara ili 350 miliona evra i to povrh budzeta RZZO. Znaci finansijske rezerve RZZO su ogromne, dovoljne da bitno smanje transfere iz budzeta a time i deficit od milijardu evra ali o tome niko ne govori!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner